Leiria Gezilecek Yerler Nelerdir – 2022 – Muhteşem Müze Şehir

Lizbon’un bir saat kuzeyinde yer alan Leiria, orta çağdan kalma kaleden aşağı doğru kurulmuş yerleşime sahip bir üniversite kasabasıdır. Leiria Gezilecek Yerler Kings John I ve Denis Ben burada yaşamış ve şehri eski halinden kurtararak modern hale getirmişlerdir.

Leiria Gezilecek Yerler

Leiria Gezilecek Yerler Kral John aynı zamanda bir UNESCO Miras Listesi’ne dahil olan Batalha Manastırı ve Portekiz mirasının hayati bir parçasını da şehrin hemen yanına inşa ettirmiştir. Leiria’nın etrafında, daima canlı ve eğlenceli şehir meydanlarında ve tarihi kiliselerde zaman geçirebilirsiniz, eski baskı ve cam ticaretine adanmış müzelere göz atabilirsiniz. Cıvıl cıvıl plajları ve serin Atlantik havası ile sahili yaz aylarında kalabalık olmaya başlamaktadır ve bu tür yerlere ulaşımınız rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Leiria KalesiPin
Leiria Kalesi

Leiria Kalesi

Leiria Kalesi Birkaç ortaçağ kalesi, sarayların yanı sıra görkemi ile dikkat çeken Leiria Kalesi’ne uyarlanmıştır ve bu, ülkenin en seçkin tarihi eserleri arasındadır. Her biri kaleye farklı bir görünüm ve rol veren üç yapı evresi vardır. İlk yapım Portekiz’in ilk Kralı Afonso Henriques zamanında Moors’un yeniden fethi sırasında yapılmıştır. Daha sonra Kral Denis I (14. yüzyıl) ve John I (15. yüzyıl) altında Gotik uzantılar eklenmiştir. Buradaki önemli unsurlardan en dikkat çekeni, 15. yüzyılın başlarında Kral John tarafından tamamlanan sergi odalarıdır.

Leiria Hareketli Resim MuzesiPin
Leiria Hareketli Resim Muzesi

Hareketli Resim Müzesi

Kale duvarları içinde 1996 yılında eski ahırlarda kurulan hareketli görüntülerin yer aldığı bir müzedir. Hareketli Resim Müzesi her dönemden itibaren kayıt, düzenleme ve sunum ekipmanlarını korumak ve görüntülemek üzere kurulmuştur. Film meraklıları, ‘vintage’ kameralar, ışıklar ve projektörler ve aynı zamanda zoetroplar gibi daha ilkel donanımlara göz atabilir.

Ayrıca sessiz sinema salonlarından piyanolar, antika sinema bilet makineleri, vintage makaralı teneke kutular ve çocuklar için etkileşimli oyunlar da görülmesi gereken diğer önemli unsurlardır.

Leiria MuzesiPin
Leiria Muzesi

Leiria Müzesi

Leiria Müzesi günümüzde bir asırlık yaşa sahip ve kısa süre önce Santo Agostinho Manastırı’ndan çıkarıldıktan ve yeni bir yer arayışından sonra, nihayet günümüzdeki yerinde sabit kalabilmiştir. Sergi kronolojik olarak sıralanıyor ve tarih öncesi gösteriler özellikle dikkat çekiyor.

150 milyon yaşındaki hayvanların Guimarota’da bulunan fosiller ve Lapedo Vadisi’nde bulunan Üst Paleolitik Çağ’dan bir çocuğun kalıntıları olan Menino do Lapedo bölümü, dikkat çeken diğer önemli yerlerdir. Demir Çağı seramikleri, Roma kenti Collipo’nun eserleri ve dağılmış manastırlardan ve kiliselerden gelen dini sanat eserleri de görülebilmektedir.

Leiria Katedrali – Ulusal AnitPin
Leiria Katedrali – Ulusal Anit

Leiria Katedrali – Ulusal Anıt

Portekiz’de oldukça büyük öneme sahip Ulusal Anıtı ve katedral 16. yüzyıldan kalmadır ve Klasik ve Barok iç mekanlara sahip bir Mannerist dış cepheden oluşmaktadır. Leiria’daki birçok bina gibi, 1755 depreminde zarar görmüştür.

Bina, sağlam bir yapıya sahip olduğu için küçük restorasyonlar ile yeniden eski haline kavuşmuştur. 1810’da, Yarımada Savaşı sırasında Fransızlar tarafından çıkarılan bir yangın sonrasında da zarar görmüştür. Bu nedenle, Leiria’nın direnişi için göz kamaştırıcı bir anıt olmaktan daha fazla öneme sahiptir. İç mimarisi de Barok tarzında inşa edilmiştir ve görülmeye değer bir eserdir.

Leiria Kagit FabrikasiPin
Leiria Kagit Fabrikasi

Kağıt Fabrikası – Moinho de Papel

Lis Nehri kıyısındaki bu ortaçağ kağıt fabrikasının, Kral I. John’un kraliyet tüzüğünde bahsedildiğine göre tarihi 1411’e kadar dayanmaktadır. Ülkedeki ilk kayıtlı kağıt fabrikasıdır ve 1496’da İbrani bir bilgin tarafından ilk baskılar oluşturulmaya başlanmıştır Bundan önce değirmen görevi ile tahıl öğütmek ve yağ üretmek için kullanılmıştır. İç mekan 2009 yılında restore edildiğinde, bu eski uygulamaların her biri yeniden canlandırılmış, ancak en iyi bölüm kağıt ve hamur üretim görevi görmektedir.

Rodrigues Lobo MeydaniPin
Rodrigues Lobo Meydani

Rodrigues Lobo Meydanı

Rodrigues Lobo Meydanı, Leiria’nın gece hayatının merkezi ve sadece birkaç dakikalığına dinlenmek ve kahve ya da soğuk içecekler içmek için hareketli bir yerdir. Kuzey tarafa doğru bakıldığında, Leiria Kalesi’nin muazzam manzarasını görebilirsiniz.

Meydan, Leiria’nın en ünlü isimlerinden biri olan 17. yüzyılın başlarında yaşamış şair Rodrigues Lobo’nun adını almıştır. Lena ve Lis Rivers tarafından çalıştırılmış mütevazi çiftçiler hakkında yazmayı seçen bir yazar olarak Lobo, 1923 yılında meydanın güneybatı köşesinde dikilmiş bir heykelle ölümsüzleştirilmiştir.

Aziz Peter Kilisesi leiraPin
Aziz Peter Kilisesi leira

Aziz Peter Kilisesi

Aziz Peter Kilisesi yanında yer alan, aynı dönemde inşa edilen küçük bir Romanesk kilisesidir. Kısa bir süreliğine burası Leiria’nın katedrali olarak kullanılmış, ancak 17. yüzyıldan sonra kullanım dışı bırakılarak bir tiyatro, ahır ve hatta bir hapishane olarak dahi kullanıma tekrar açılmıştır. 12 ve 13. yy’da oluşturulmuş eserlerin bir çoğunun halen görülebildiği kilise, görülmeye değer nitelikler taşımaktadır.

Dikkatinizi en üstte, kornişleri destekleyen unsurlar ve kornişlere oyulmuş hayvan resimleri çekecektir. Ve kirişlerin alt kısımları bitkisel motifler ve insan yüzleri ile dekore edilmiş, diğer dikkat çekici unsurlardır.

LEIRIA Okul MuzesiPin
LEIRIA Okul Muzesi

Okul Müzesi

Okul Müzesi Marrazes’te, Leiria’nın merkezinin birkaç dakika doğusunda, 19. ve 20. yüzyıllarda Portekiz okul yaşamına ışık tutan bir müzedir. Yerel okulda, öğretmenlerin gittikleri günlerde okulun nasıl bir şey olduğunu göstermek için öğretmenler tarafından başlatılan bir proje kapsamında hayata geçirilmiştir.

Yakınlarında ayrı bir binada bir müze açmak için yeterince değerli malzeme olması, bu okulu müze haline dönüştüren unsurdur. Sınıfta mobilyalar, antika oyuncaklar, kitaplar ve günlük ürünler (arduvazlar, tahtalar, silgi, saatler, haçlar) var. Müze, marangozluk ve jeoloji gibi konulara göre sekiz farklı odaya ya da monarşinin sonu, İlk Cumhuriyet ve Diktatörlük gibi zaman dilimlerine ayrılıyor.

Leiria OrmanligiPin
Leiria Ormanligi

Leiria Ormanlığı

Leiria’nın batı kıyısında, Leiria Ormanlığı Marinha Grande ve Vieira Leiria köylerine giderken, sakin ormanlık manzara tamamen doğal bir yer, ancak bu ortamda bile insanlar tahrip etmeye başlamışlar. Pinhal de Leiria yani Leiria Ormanlığı, 13. yüzyıldan kalma Kral Afonso III’ün saltanatı sırasında dikilen 11.000 hektarlık bir çam ormanıdır.

Bu ormanın oluşturulma amacı, Leiria’yı ve onun tarımını kıyılardan üflenen kumullara karşı korumaktı ve bu kumulları ormanın kenarınd, günümüzde birikmiş halde görebilirsiniz. Orman, Portekiz’in fethettiği filo için bir çok çam ve reçine sağladığından, Keşif Çağı’nda da büyük rol oynamıştır. Ormandaki piknik alanları, bisiklet parkurları ve Moel Nehri’nin restoratif bankları ile görülmeye değer manzaralar vardır.

Batalha ManastiriPin
Batalha Manastiri

Batalha Manastırı

Leiria’nın sadece 10 km güneyinde bir UNESCO Dünya Mirası Alanı ve ülkenin en değerli anıtlarından biri olan Batalha Manastırı bulunmaktadır. Bu yapı, Kral I. John tarafından 1385 yılında Aljubarrota Muharebesi’nde Moors’a karşı Hıristiyan zaferini anmak için hizmete açılmıştır. Kilise, kraliyet manastırı, bitmemiş şapeller ve bölüm evi, onlara verebileceğiniz kadar çok zaman ayırmanız gereken önemli yapılardır.

Bunun nedeni, Gotik ve 15. yüzyılın başlarında, Manueline stilinde tamamlanan oymalardaki zenginliği ve karmaşıklığı, Yüksek Gotik, İspanyol Plateresk ve Mağribi mimarisini benzersiz bir şekilde Portekiz’e özgü bir şey yaratmak için harmanlamasıdır. Kuruculardaki Şapel, diğer tüm eserlerin yanında dikkat çekicidir ve John I ve Philippa’nın karısının yanı sıra 15. yüzyıl kaşifi Henry the Navigator’ın türbesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Porto Gezilecek Yerler Listesi Bu yazımızı Mutlaka Okuyun!

Cam Muzesi LeiraPin
Cam Muzesi Leira

Cam Müzesi

Leiria’nın bir kaç dakika batısında yer alan, o kokulu çam ormanında bulunan ve kum yapmak için bolca kaynağa sahip olan Marinha Grande kasabasıdır. Kasaba hala Portekiz’in en büyük cam üreticisidir ve zamanla oluşturulmuş yöntemler modern kalıplama tesisleriyle ele geçirilmiştir. Müze, 1770’lerde Marinha Grande’de Royal Glassworks’ten sorumlu İngiliz göçmen William Stephens’a ait 18. yüzyıl sarayının içinde kurulmuştur. Vitrinlerde, 18. yüzyıla kadar uzanan sanatsal cam, antika gözlük ve vazolar ile 1600’lü yıllardan sonra Portekiz’in diğer cam üretim merkezlerinde üretilen ürünler görülebilmektedir.

YouTube video
Yorum yapın