Son Doong Mağarası Hakkında Efsane Bilgiler

Son Doong Mağarası Vietnam’da yer alan ihtişamlı mağaralardan bir tanesidir. UNESCO listesinde bulunan bu mağara bir çiftçinin dikkati sayesinde bulunmuştur. Gayet büyük ve derinlikli olan mağarada keşif yapmak tek kişi için biraz zor olacaktır. Çünkü mağara hem çok büyük hem de çok derindir. Buna ek olarak mağaranın eko ses sistemi fazla olduğundan sesler yoğun şekilde yankı yapmaktadır. Ve bu da insanlara ürkütücü gelmektedir. Bu sebeple yapılan turlar kalabalık olarak düzenlenmektedir.

Son Doong Mağarası 1991 yılında keşfedilmiş olsa da geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. 3 milyon yıl yaşında olduğu belirlenen mağara Vietnam Savaşında sığınak yerine kullanılmıştır.

Son Doong Mağarası turu pahalı mı 

Toplamda 5 günlük ya da 7 günlük turlar düzenleniyor. Bu turların içeriği çalışılacak tur şirketine göre farklılık gösteriyor. Bu sebeple net bir fiyat aralığı çıkarmak da mümkün olmuyor. Tur tüm mağarayı ve mağara alanını gezmeye elverişli değildir. Mağara 9 kilometrelik bir alana ve 139 kilometre uzunluğuna sahiptir. Bu alandan sadece 5 kilometrelik bir alanı tur ile gezmek mümkün. Kişi tek başına bu alanı bile gezemeyebilir.

Bali Adasında Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Şelale

yazımızı okumak için tıklayınız.
Son Doong Magarasi En Buyuk magaraPin
Son Doong Magarasi En Buyuk magara

Mağara içinde klasik olarak dikit ve sarkıtlar beklenmektedir. Ancak mağaraya girilir girilmez dikkat edilen ilk unsur dikitlerin büyük olmasıdır. En büyük dikitin yüksekliği yaklaşık 70 metredir. Diğer mağaralarda standart bir büyüklüğü olan dikitler ve sarkıtlar bu mağarada oldukça büyüktür. Son Doong Mağarası kendi içinde mini bir ekosistem oluşturmuş durumdadır. Mağaranın içinde 200 metre derinliğinde bir göl oluşmuştur. Genellikle mağaralarda su birikintisi oluşması olağandır. Ancak böylesi derin bir göl ancak Son Doong Mağarasının içinde konuşlanabilir.

Son Doong Magarasi haritasiPin
Son Doong Magarasi haritasi

Son Doong Mağarası çok büyük mü

Son doong mağarası derinliği baz alındığında kolaylıkla verilebilir. Ancak kayıtlara göre New York şehrini içine alacak kadar genişliğe sahip olan mağarada yağmur ormanı dahi bulunmaktadır.

Dünya’nın En İyi Kanyonları

yazımızı okumak için linke tıklayınız.
Son Doong MagarasiPin
Son Doong Magarasi

Son Doong Mağarası Turları Kaç Gün Sürmektedir?

Küçük plajların bulunduğu mağara içinde misket taşlarının varlığı da oldukça estetik bir görüntü oluşturmaktadır. Misket taşlarının oluşması için oldukça mineralli bir ortamın var olması gerekmektedir. Kirecin de bulunduğu mağara içinde yer yer zeminin kireçle bezenmiş olduğuna şahitlik edilebilir. Son Doong Mağarası kireçlerini doğal yollar ile kazımaktadır. Mağara içindeki güçlü hava sirkülesi ve bakteriyel ürün dolaşımı kireçleri katman haline getirmemektedir. Kireç oluşmamasının bir diğer sebebi de ziyaretçi akınıdır. Çok fazla ziyaretçi ile beraber ayak darbesi fazla olduğundan zeminde kireç birikimi olmamaktadır.

Son Doong mağarası her sezon ziyaretçi alıyor mu

Son Doong Mağarası tam anlamıyla gezmek için Şubat veya Ağustos ayı tercih edilebilir. Her iki ay’da içinde bulundukları mevsimlerin en sakin aylarıdır. Doğa olayları yavaşlamış olduğu için ziyaretlerde aksaklık da olmayacaktır. Her iki ayda da mağarayı gezmenin süresi 1 haftadır.

Son Doong Mağarası Nasıl Gezilmelidir?

Son Doong Mağarası sadece yürüyerek gezilmemektedir. Yer yer yüzerek bir yerlere tırmanarak mağaranın değişik yerleri ziyaret edilmektedir. Bu mağara gezilirken kişiler haddinden fazla efor harcamaktadır. Son Doong Mağarası tehlikeli bir yer mi sorusu özellikle mağaranın durumu değerlendirilerek sorulabilir. Ancak mağara bilen birileri ile veya tur ile gezildiğinde tehlikeli bir yer olmaktan çıkmaktadır. Mağara özellikle dinozor çağını da gördüğünden oldukça karanlık ve izbe yerlere sahiptir. Değerli fosillerin bulunduğu bu mağarada sık sık çalışmalar da yapılmaktadır. Bilimsel çalışmaların dahi yapıldığı bu mağaraya rahat şekilde gezi düzenlenebilir.

YouTube video

Son Doong mağarası hangi ülkede?

Son doong mağarası Vietnam’ın balta girmemiş ormanlarında bulunmaktadır. 1991 yılında Vietnamlı Ho Khanh tarafından bulunmuştur.

Vietnamdaki mağara gerçek mi?

Son doon mağarası yaklaşık 2-5 milyon yıl önce oluşmuştur. Bu eşsiz mağara 2013 yılında ilk turistlere ev sahipliği yapmıştır.

Yorum yapın