Dünya’nın En İyi Kanyonları – 2022

Nefes kesen Kanyonlar, dünyada bulunan en büyük doğa harikalarından bir tanesidir. Kanyonlar, dağ zirveleri ya da uçurumlar arasında bulunan derin vadilerle karakterize edilmektedir.

Nefes kesen Kanyonlar, hızlı akan nehirlerin üzerinde aktıkları yüzeyi kesmesi sonucunda oluşan aşınma ile oluşurlar. Böylece altta bulunan kaya katmanlarını aşındırırlar ve açığa çıkarırlar. Uzun süreli erozyon nedeniyle Kanyonlar oluşmaktadır.

Kings Kanyonu AvustralyaPin
Kings Kanyonu Avustralya

Kings Kanyonu, Avustralya

Doğayı seven kişilerin en çok sevdiği kanyonlardan birisi Kings Kanyon’dur.

Kings Kanyon’a gelen ziyaretçilerin birçoğu, çöl arazisi üzerinde yıldızların muhteşem görüntüsünü gözlemlemeyi deneyimlemek için bir gece de kamp yapmayı tercih etmektedir. 270 metre yüksekliğindeki uçurumlar, çalılıklar ve bitki örtüsü, buraya gelenleri kendisine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir. Kayalıkların arasında uzanan küçük göller ve göletler, gezginlere keşif yaparken serinlemek için güzel imkanlar sağlamaktadır.

Antilop Kanyonu ArizonaPin
Antilop Kanyonu Arizona

Antilop Kanyonu, Arizona

Nefes kesen Kanyonlar sıralamasındaki bir diğer Kanyon olan Antilop Kanyonu, dünyadaki en güzel slot kanyonudur. Arizona’nın Navajo bölgesinde yer almaktadır.

Renkli ve dalgalı kumtaşı duvarları ve dar geçitleri ile burayı görmeye gelenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Antilop Kanyonu, birkaç bin yıl önce ani sel baskınları nedeniyle oluşmuştur.

Antilop Kanyonu, iki farklı kanyondan oluşmaktadır. Bunlar, üst antilop kanyonu ve alt antilop kanyonudur. Üst antilop kanyonuna erişim kolaydır fakat alt antilop kanyonuna erişim oldukça zordur. Kanyon duvarlarının güzelliği bütün zorluklara değer. Antilop Kanyonu’nu sel baskınlarına meyilli olduğu için muson mevsiminde ziyaret etmekten kaçınmalısınız. Antilop Kanyonu, Büyük Kanyon’a mesafe olarak iki saat uzaklıktadır. 

Buyuk Kanyon ABDPin
Buyuk Kanyon ABD

Büyük Kanyon, ABD

Büyük Kanyon geniş bir Kanyondur ve tartışılmaz derecede güzeldir. Bu Kanyon, ABD’nin Arizona eyaletinde bulunur, Arizona’nın en ayırt edilebilir simgesidir ve birçok insan onu dünyanın yedi harikasından birisi olarak kabul etmektedir. Büyük Kanyon‘da görülen farklı kaya türleri, onu jeolojik araştırmalar için önemli bir yer haline getirmektedir. Bu büyüleyici Kanyon’un dibinde bulunan kaya, yaklaşık olarak 2 milyar yaşındadır.

Büyük Kanyon’da turuncu renkli kayalıkların görülmesine ilave olarak, bizonları, kaya sincaplarını ve daha birçok farklı vahşi yaşam ve hayvanı görme fırsatı elde edilebilir. 

Gorges du Verdon FransaPin
Gorges du Verdon Fransa

Gorges du Verdon, Fransa

25 km uzunluğunda bulunan eşsiz turkuaz nehir ve uçurumlar, Gorges du Verdon’a eşsiz güzellikte ve zarif bir çekicilik kazandırmaktadır.  

Bu Kanyonda, zorluk derecesine göre değişen, yaklaşık 1.000 adet farklı yürüyüş parkuru bulunmaktadırGorges du Verdon Kanyonu’nda yürüyüş yapabilir, turistik yerleri gezebilir, yüzebilir ve kayak yapabilirsiniz. Ya da farklı bir seçenek olarak tekne kiralayabilirsiniz ve muhteşem bitki örtüsünü ve boğazları keşfedebilirsiniz.

Güvenlik amacıyla her aktivite için belirlenmiş bazı noktalar bulunmaktadır, bunlara dikkat etmek gerekmektedir.

Waimea Kanyonu Hawaii ABDPin
Waimea Kanyonu Hawaii ABD

Waimea Kanyonu, Hawaii, ABD

Hawaii’de bulunan Waimea Kanyonu, 22,5 km uzunluğunda bir Kanyondur. Burada tropik bitkiler, harika sular, kayalara ait muhteşem renkler, bitki örtüsü, pembe ve yeşil renklerden oluşan uçurumlar, buraya gelen ziyaretçilere harika bir deneyim yaşatmaktadır.

Waimea Kanyonu’nda konumlanan nehrin altında bulunan kırmızı renkli toprak, suyun kırmızı renkli görünmesine neden olmaktadır. Çok çeşitli yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları okyanus manzaralıdır. Bazı zamanlarda bu renkli kanyonun üzerinde gökkuşağı belirir ve zaten büyüleyici olan manzaranın, son derece eşsiz bir güzellikte olmasına neden olur.

Bakir Kanyon MeksikaPin
Bakir Kanyon Meksika

Bakır Kanyon, Meksika

Bakır Kanyon, Kuzeybatı Meksika’da bulunmaktadır. Nefes kesen Kanyonlar sıralamasında olan Bakır Kanyon, Meksika’daki en güzel manzaralardan birini sunan bir yerdir. Bakır Kanyon bölgesi, yıllar içinde altı nehir tarafından oluşturulan 20 kanyondan oluşan bir dizidir. Kanyon, 600 km uzunluğa ve 250 km genişliğe sahiptir ve Chihuahua al Pacifico demiryolu vasıtası ile gezilebilir. Bakır Kanyon demiryolu, Chihuahua City, Chihuahua ve Los Mochis arasındaki 37 köprü ve 86 tünelden geçmektedir.

YouTube video
Yorum yapın