Porto Gezilecek Yerler Listesi – 2022 – Büyülü Şehir Porto

Porto gezilecek yerler yazımızda çok nadir ve kıymetli olan, UNESCO’nun Dünya Miras Alanı ilan ettiği bu görkemli mahalleyi oluşturan binalar, Porto denilince akla ilk gelen yerlerdir. Şehirde görülmeye değer pek çok farklı destinasyon bulunmakla beraber, tarih ve kültür bakımından oldukça zengindir.

Porto Gezilecek Yerler Nelerdir ? ✈

Douro Nehri’nin hemen yanıbaşında, Portekiz’in ikinci büyük şehri olan ve granit madenlerinin yanısıra zengin ve kültürel bolluğa katkı sağlayan Porto, gezilip görülmesi gereken pek çok özel destinasyona sahiptir. Porto’nun tarihi kalbi Ribeira’dır. Bu sahil bairro’su (kasabası), dar sokakların labirenti arasında kendinizi kaybetmenize neden olacak ve şehrin en saygın mimari hazinelerinden bazılarını bulmanızda size eşlik eden yerlerden biridir. İşte Porto gezi rehberi başlıyor;

Bolsa Sarayı

Porto Gezilecek Yerler Bolsa SarayiPin
Porto Gezilecek Yerler Bolsa Sarayi

Porto’nun eski yerleşim yerinde, 19. yüzyılın ortalarından kalma zengin bir tarihi bina vardır. Bir Fransisken manastırının bulunduğu yere inşa edilen görkemli iç mekanı, her biri cazibesine ve yakın incelemeye değer olan tekil odalara ve salonlara bölünmüştür. Üniformalı monarşiler galerisi ile Portrait Room’da dolaşırken işlerini ziyaret eden varlıklı bir tüccar olduğunuzu varsayalım ve daha sonra Altın Oda’ya yaldızlı alçı tavanına hayran kalacağınız yere doğru ilerleyin. Zengin ve yoğun bir şekilde döşenmiş Başkanın Odasındaki patronla görüşmeye hazır olacaksınız. Zengin bir şekilde dekore edilmiş Mahkeme İşitme Odasındaki diğer tüccarlara katılmadan önce mutabık kalınacak olan ticaret kanuna tanıklık etmek için yapılmıştır.

Clérigos Kulesi

Porto Gezilecek Yerler Clerigos KulesiPin
Porto Gezilecek Yerler Clerigos Kulesi

Clérigos Kulesi Porto’nun şehir silüetini, tüm yönleri ile görebileceğiniz ve simgelerinden biri olan bu yapıyı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Şehrin en görkemli simgesi, 75 metre uzunluğunda, 18. yüzyıla ait granitle kaplanmış uç kısmı ile bu tarihi yapının ziyaret edilmesi “yapılacaklar” listesinde yer almalı. Kulenin tepesine doğru 240 adım atmak için biraz yorulabilirsniz ancak bu çaba, nehrin, sahil şeridinin ve uzak Douro vadisinin nefes kesici bir panoramasıyla ödüllendirilecektir. Portekiz’in en büyük ikinci şehrinin kuşbakışı görünümüne hayran kalacaksınız.

Porto Köprüsü

Porto Gezilecek Yerler Porto KoprusuPin
Porto Gezilecek Yerler Porto Koprusu

Porto Köprüsü İstanbul’un Boğaziçi ya da resmi adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ne ise, Porto Köprüsü’de aynı adı taşıyan şehrinin önemli simgesel yapılarındandır. Yapısal açıdan kemerli ve devasa ayaklar üzerine oturtulan yolları ile dikkat çeken köprü, Porto ziyaretinizde muhteşem manzaralara ve panoramik görüntülere erişim sağlayabileceğiniz bir konumda yer almaktadır. Douro Nehri üzerinden akmaktadır ve 65 mt yüksekliğe sahiptir. Ziyaretiniz esnasında, köprüyü arkanıza alarak çekeceğiniz bir fotoğraf, size güzel anıları hatırlacak nitelikte olacaktır.

Aziz Francis Kilisesi

Porto Gezilecek Yerler Aziz Francis KilisesiPin
Porto Gezilecek Yerler Aziz Francis Kilisesi

Aziz Francis Kilisesi Ziyaretçiler, güzel St. Francis Kilisesi’ne girdiklerinde altınla kaplı yerleri görüp şehvete kapılmaktadır. 18. yüzyıldan kalma Barok tarzı iç mekan, yaldızlı bir kaplama ile kuşatılmış ve göz alıcı ve coşkulu bir havaya sahiptir ve bu durum çoğu kişi tarafından ülkedeki en iyi işlenmiş altın örneklerinden biri olduğunu kabul edilir. Gerçekten de, bu paha biçilemez bir gezi deneyimidir. Yaldızlı oymalar, yüksek bir sunak, sütunlar, yalnızca görünür bir taş parçasıyla sınırsızca süslenmiş duvarları ile dikkat çeken bir yapıdır. Kuzey duvarlarında Hz. İsa’nın ve 4 büyük meleğin işlendiği, görülmeye değer freskolar bulunmaktadır. Ancak, her zaman olduğu gibi, bu tür fresklerin fotoğraflanması yasaktır.

Cais da Ribeira

Porto Gezilecek Yerler Cais da RibeiraPin
Porto Gezilecek Yerler Cais da Ribeira

Porto’nun nehir kenarında bulunan büyüleyici bir labirenti andıran dar ve dolambaçlı sokaklar. Düşük asıllı güneşte aç bırakılmış çarşılar ve zikzaklı geçitler. Yine de Douro Nehri’ne bakan, parlak hardal, mandalina ve sarımsı tonlarda boyanmış yüce şehir evlerinin teraslarıdır – Ribeira renk ve lezzet içinde bir maceradır. Kemerlerin altında yer alan çok sayıda restoran ve kafe, şehrin en popüler bölgesi olup, rıhtım boyunca dinlenmek ve sosyalleşmek için ideal yerlerdendir. Genç,dost canlısı bir tını ile sizleri çağırır nitelikte olan nehir kıyısındaki Praça da Ribeira,popüler ve hareketli bir buluşma noktasıdır. Bu bölge, aynı zamanda bakkal ve kasapların bulunduğu bir ticaret bölgesidir.

Dom Luís I Köprüsü

Porto Gezilecek Yerler Dom Luis I KoprusuPin
Porto Gezilecek Yerler Dom Luis I Koprusu

Devasa yapısı ile Dom Luís I Köprüsü, Portekiz’deki en ikonik yapılardan biridir. Güney banliyösünde Vila Nova de Gaia ile Porto’yu birbirine bağlayan nehir Douro’yu kapsayan köprünün görkemli ve iki katlı olma özelliği, şehrin gururlu sosyal kumaşında bağlayıcı bir bileşendir. Ağır perçinli gri demir işçiliği Gustave Eiffel’in isminin her yere yazılmasına ve gerçekten de 1886’da köprüyü inşa eden büyük bir Fransız mühendisinin asistanı olmasına bağlanmaktadır. Köprünün alt katından bir metro hattı dahi geçmektedir.

Vila Nova de Gaia

Porto Gezilecek Yerler Vila Nova de GaiaPin
Porto Gezilecek Yerler Vila Nova de Gaia

Vila Nova de Gaia Uzun, geniş sahil şeridi ve nehir kenarı manzarasıyla Vila Nova de Gaia, karşı konulmaz bir noktadır. Dom Luís I Köprüsü’nü geçtikten sonra yürüyerek kolayca ulaşılabilen kasabanın peyzajlı rıhtımı, çok sayıda şık restoran ve kafe ile çevrilidir. Aynı zamanda sayısız Douro Nehri yolcu gemilerinin kalkış noktasıdır. Harika bir nostaljik bakış açısı eklemek, esplanade’nin yanında demirlemiş geleneksel barco rabelos filosu bulunmaktadır. Bu zarif yelkenli gemiler, bir zamanlar Douro limanındaki arazilerden aşağıya giden feribotları feribot seferlerinde kullanmışlardır ve Porto’nun Ribeira semtinde uygun bir romantik ortam sağlayarak, göz kamaştırıcı 18. yüzyıldan kalma bir tablo olan atmosferik bir kent manzarasıyla yeniden karşılaştırmışlardır.

OKUYUN: Son Doong Mağarası Hakkında Efsane Bilgiler

Soares dos Reis Ulusal Müzesi

Porto Gezilecek Yerler Soares dos Reis Ulusal MuzesiPin
Porto Gezilecek Yerler Soares dos Reis Ulusal Muzesi

Porto’da sadece bir müzeyi ziyaret etmeye karar verirseniz, bu müze olmasından yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Portekiz sanatının seçkin koleksiyonu, 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanır ve müzenin adını taşıyan 19. yy’da yaşamış bir heykeltraş olan António Soares dos Reis’in heykelini içerir. Sergiler, özellikle ilgi çekici altın ve gümüş eşyalarla birlikte, harika bir şekilde gösterimdedirler.

Resim koleksiyonu, başta Hollandalı ve Flaman olmak üzere, Portekizli ve yabancı sanatçıların eserlerini sergilemektedir. 18. ve 19. yüzyıllardan kalma kaliteli cam eşyalar, Çin’den porselen ve ‘Delftware’ (bizdeki seramik çaydanlık benzeri) örneklerini içeren nadir seramik parçaları, müzenin ilgi çeken diğer unsurlarıdır.

OKUYUN: Napoli Gezilecek Yerler Nelerdir

Keşifler Dünyası 🌍

Porto Gezilecek Yerler Kesifler DunyasiPin
Porto Gezilecek Yerler Kesifler Dunyasi

Portekiz’in olağanüstü fetih ve keşif dönemi olan Keşif Çağı, bu interaktif müze ve tema parkında şaşırtıcı bir etkiyle yeniden canlandırılmıştır. Bilinmeyen suları haritalamak ve yeni toprakları haritalamak için kırılgan karaveler filosuna yelken açan 15. yüzyıl Portekizli gezginlerin tehlikeli seferleri, bir dizi ayrıntılı sergi ve gösterişli animasyonlar ile çarpıcı yaşamlara şahit olmuştur.

Ama gerçek macera bir gemiye bindikten sonra ve 1498’de Portekiz’den Hindistan’a deniz yolunu, ve 1500’de Brezilya’ya ulaşan Pedro Álvares Cabral’ı kuran Vasco da Gama’nın beğenisini keşfeden ülkelere seyahat ettikten sonra başlıyor. Dünya tarihinde önemli bir yere sahip bir çağı anlatan bu yere gitmenizi öneririz.

Karmo Kilisesi

Porto Gezilecek Yerler Carmo KilisesiPin
Porto Gezilecek Yerler Carmo Kilisesi

Porto’nun 18. yüzyıldan kalma Carmo kilisesinin dış cephesi, mavi ve beyaz azulejos (fayans) bir kaplamaya sahip ve çarpıcı cephesi şehrin en çok bilinenlerinden biridir. Muazzam paneli gerçek bir baş döndürücü eserdir, ancak iç mekânı süsleyen görkemli yaldız oymaları da aynı derecede caziptir. Aslında, zarif altın fırçalı ahşap, Rokoko’nun en güzel örnekleri arasındadır. Komşu Igreja das Carmelitas göze çarpan bir diğer yapıdır. İnanılmaz bir şekilde, her ikisinin de bölünmesi, iki kilisenin aynı duvarı paylaşmayacağı yönündeki eski bir yasaya uymak için inşa edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Porto’nun Neyi Meşhur?

Porto’nun Dünyaca meşhur Porto şarabı vardır. Douro da toplanan özel üzümlerden yapılmaktadır.

Porto kaç günde gezilir?

Porto gezisi için 2-4 gün yeterli olacaktır. Fakat şehir de konaklayacaksanız gezmesi süresi daha da fazla vakit ayırabilirsiniz.

Porto guzel mi?

Portekizin 2. büyük şehri Porto gezilecek çok yeri bulunmaktadır. 2017 yılında Avrupa da en iyi destinasyonu seçilmiştir. Tarih kokan bir şehirdir.

Porto pahalı bir şehir mi?

Türkiye’ye göre fiyat ortalaması çok daha yüksektir. Alışverişlerde ortalama Türkiye’den 2.45 kat daha fazla ödemeniz gerekebilir.

Porto’da denize girilir mi?

Porto’da denize girebilirsiniz. En güzel zamanı haziran – ağustos ayları tercih edilmektedir. Dip not olarak; Atlantik okyanusunda olduğu için deniz sıcaklığı buz gibidir!

Yorum yapın