Arjantin Asgari Ücret – 2023 – Bitmeyen Ekonomik Kriz!

Arjantin Asgari Ücret içeriğimizde bir Güney Amerika ülkesi olan Arjantin’deki asgari ücreti ve ülkenin ekonomik durumunu sizlere aktarmaya çalışacağız. Arjantin’de Asgari Ücret 2023 yılına yaklaştığımız bu günlerde yaklaşık olarak 61,853 Peso (345 Dolar) olmakla birlikte ülkenin ekonomik durumu oldukça kötüdür. Her ne kadar turizm geliri yüksek bir ülke olmasına rağmen konut ve gıda harcamaları çok yüksek olduğu için ülkedeki alım gücü oldukça düşüktür.

Arjantin özellikle enflasyon noktasında Türkiye ile çok benzerlik göstermektedir. Ülkede deyim yerindeyse bitmeyen bir ekonomik kriz bulunmaktadır. Krizin sebeplerine ise içeriğimizin devamında değinmeye çalıştık.

Arjantin, yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ilk 8 ülkesi arasında yer almaktadır. 2020 Wikipedia verilerine göre ise ülkenin nüfusu 45.8 milyondur. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Arjantin’in zengin yer altı kaynakları da bulunmaktadır. Resmi dilin İspanyolca olduğu ülkenin para birimi ise Arjantin Pesosudur. Türkiye gibi Arjantin’de gelişmekte olan ülkeler sınıfında yer almaktadır.

Arjantin Asgari Ücret 2022Pin
Arjantin Asgari Ücret 2022

Arjantin Asgari Ücret 2023

Arjantin Asgari Ücret 2022 yılı itibariyle 61,853 Peso olmakla birlikte bu rakam 345 dolara karşılık gelmektedir. Asgari Ücretin ülkemizin para birimine karşılık gelen karşılığı ise 6458 Türk Lirasıdır.

Arjantin Asgari Ücret – Peso61853
Arjantin Asgari Ücret – TL6458
Arjantin Asgari Ücret – Dolar345

Arjantin Ekonomisi

Arjantin Ekonomisi özellikle son yıllarda ciddi bir duraklama dönemine girmiştir. GSYİH verilerine göre dünya üzerinde 28. sırada yer alan ülke G-20’nin kurucu üyeleri arasında yer almaktadır. Ülke en çok Brezilya, Çin, ABD ve Şili ile ticaret yapmaktadır. Ülke ekonomisi üzerinde tarım %7, Sanayi %18 ve Hizmet sektörü ise %86 öneme sahiptir.

Tarım ülkesi olan Arjantin’in sanayisi maalesef Avrupa ülkelerine oranla çok gelişmiş değildir. Zengin yer altı kaynaklarına sahip ülkede çinko, kalay, bakır ve altın gibi madenlerin yanı sıra petrol, doğalgaz ve uranyum da bulunmaktadır.

YouTube video

Arjantin Asgari Ücret Kaç Peso

Yazının yayınlandığı an olan 29 Aralık 2022 yılı itibariyle Arjantin Asgari Ücret 61,853 Pesodur. Peso cinsindan Arjantin’deki asgari ücret tutarı geçtiğimiz yıl ise 20 bin Peso seviyelerindeydi.

Arjantin’de Asgari Ücret Kaç Dolar?

Arjantin’de Asgari Ücret yaklaşık olarak 345 Dolara karşılık gelmektedir. Ülkenin büyük bir bölümü asgari ücretle çalışmaktadır. Diğer yandan, aylık 345 dolarlık gelir tüm Avrupa ülkelerinden düşük bir rakamdır.

Arjantin Rehberi içeriğimizden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

“Arjantin Asgari Ücret – 2023 – Bitmeyen Ekonomik Kriz!” üzerine 17 yorum

 1. Yer altı kaynakları oldukça iyi fakat sanayileşme olmadan ekonomik gelir haliyle düşük olur destek verilmeli kaynaklar için faydası tüm dünya ülkelerinde fayda sağlar teşekkürler yazı için yeni şeyler öğrendim 💯

  Cevapla
 2. Arjantin asgari ücreti de yetersiz kalıyor bizim asgari ücret de yetersiz kalıyor. Zamlar durmadan dünya düzelmeyecek galiba. Yazı ufkumuzu açtı teşekkürler.

  Cevapla
 3. Asgari ücret ile ilgili Aradığım herşey burada kaliteli ve sağlam bilgilerin bol olduğu çok güzel bir makale olmuş emeğinize sağlık tebrikler 👍

  Cevapla
 4. Arjantin’de asgari ücret bize göre yüksek olsa da alım gücünün ve yasam şartlarının zorluğu ile pek bir anlam ifade etmiyormuş.

  Cevapla
 5. İlk bakışta asgari ücretleri bize göre çok yüksek olsa da alım gücü düşük olduğu sürece maalesef farkı olmuyor bu kadar geride olduklarını bilmiyordum

  Cevapla
Yorum yapın