Tarama: Dünyadan Haberler

Suudi Arabistan ve ABD, Sudan ordusu ile Süratli Dayanak Kuvvetlerinin (HDK) 15 Nisan’dan bu yana süren çatışmaların durdurulması için imzaladıkları ateşkes mutabakatını 5 gün daha uzatma konusunda muahedeye vardıklarını duyurdu. Ateşkesi uzatma kararının daha fazla insani yardım ve temel hizmetlerin sağlanması ve uzun vadeli ateşkesin tartışılması için vakit tanıyacağı belirtildi.

Kosava’da Arnavut olan Zveçan Belediye Liderinin misyona başlamasını engellemek isteyen Sırplar ile, çoğunluğu İtalyan askerlerinden olan NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü birlikleri ortasında arbede çıktı. Çatışmalarda silah sesleri duyulurken, protestocuların yanı sıra 41 NATO askeri yaralandı. Her iki tarafa da gerginliği sonlandırma daveti yapan NATO, “KFOR askerlerine nedensiz yapılan hücumları kınıyoruz.” dedi.

İsveç’te düzenlenen bir dans müsabakasının finalinde biri erkek başkası bayan iki etraf aktivisti yayın esnasında ‘iklim felaketine dikkat çekmek için’ sahneye dalarak aksiyon yaptı. İkili, polis tarafından stüdyodan çıkarılarak sorguya götürüldü.